Przejdź do treści

Czy warto kupić laptopa poleasingowego?

Jeżeli chcemy kupić laptopa, rynek zaoferuje nam mnóstwo ofert ich zakupu. Często podczas takich poszukiwań zapominamy o możliwości nabycia laptopa poleasingowego. Wybierając sprzęt poleasingowy, możemy zaoszczędzić całkiem pokaźne kwoty, nie tracąc na tym wcale walorów użytkowych takiego laptopa.

Czym jest laptop poleasingowy?

Duże firmy czy też wszelakiego rodzaju instytucje najczęściej nie kupują sprzętu, który użytkują. Zamiast tego zawierają umowę leasingu na urządzenia. Umowa taka jest zawierana na określony czas. Po upływie tego czasu firma sprzęt może oddać, może go wykupić, lub też zamienić na inny. Najczęstszą opcją jest wymiana sprzętu. W takiej sytuacji poprzednie laptopy wracają do firmy leasingowej i wtedy najczęściej trafiają one na rynek w bardzo atrakcyjnych cenach.

Laptopy poleasingowe – co należy o nich wiedzieć?

Komputery tak jak każdy sprzęt – zużywają się. W zależności od tego, kto i w jaki sposób użytkował komputer, ślady zużycia mogą być bardzo widoczne, lub mogą być dostrzeżone tylko po uważnym przyjrzeniu się.

Z racji swojego przeznaczenia do pracy biurowej w przedsiębiorstwach i instytucjach, laptopy poleasingowe mają raczej lekki żywot. Nie są mocno obciążane, są przeznaczone do lekkiej pracy. W dodatku firmy leasingowe w przeważającej większości obejmują taki sprzęt pakietem serwisowym w trakcie trwania umowy leasingu, więc wszelakie usterki są naprawiane na bieżąco. Natomiast po zakończeniu umowy, jeżeli najemca nie zdecydował się na wykupienie sprzętu, komputery wracają do firmy, która je udostępniła. Tam są one selekcjonowane pod kątem śladów użytkowania, czasu, jaki spędziły w firmie oraz ich specyfikacji. Te, które nie spełniają norm, są naprawiane przez firmę leasingową, lub też odsyłane do producenta, który je odnawia. Podzespoły elektroniczne laptopów używanych do pracy biurowej również są najczęściej w dobrej kondycji. Efektem tego, na rynku pojawia się sprzęt, który w zasadzie nie odbiega swoim działaniem od nowych egzemplarzy, a możemy go nabyć za kwotę znacznie mniejszą.

Taki laptop znakomicie sobie poradzi z większością zadań, które mogą czekać na niego w domowym zaciszu. Współcześnie produkowane laptopy do pracy biurowej poradzą sobie także z odtwarzaniem filmów, muzyki i wieloma innymi aspektami używania komputera w domu. W zależności od swojej specyfikacji laptop poleasingowy może także sprostać wymaganiom niektórych gier. Jako sprzęt mający z zasady służyć w biurach, najnowsze tytuły mogą go przewyższyć swoimi wymaganiami, lecz starsze lub też gry o mniejszych wymaganiach sprzętowych nie powinny stanowić dla takiego laptopa większego problemu

Laptopy poleasingowe – co należy o nich wiedzieć?

Podobnie sprawa ma się z laptopami będącymi egzemplarzami powystawowymi. Sklepy zmieniając ekspozycję, często będą chciały sprzedać takie laptopy ze znacznymi rabatami. To co odróżnia je od laptopów poleasingowych, to ich podzespoły. W laptopach powystawowych znajdziemy zarówno przeznaczone dla graczy, jak i również o niższych parametrach sprzętowych, przeznaczone do prostych zadań. Laptopy z wystawy noszą bardzo małe ślady zużycia, często tylko odciski palców na obudowach lub też bardzo nieliczne rysy. W niektórych sklepach takie laptopy nawet nie były podłączone do zasilania będąc na wystawie, lub też działały przez bardzo krótki czas. Warto więc rozejrzeć się za komputerami pochodzącymi z wystawy, przy ich zakupie możemy czasem dostać opakowanie zastępcze, lecz często to jedyne co je różni od sprzętów, które nie były eksponowane klientom.

Podsumowanie

Jeżeli poszukujemy laptopa do prostych zadań, a nie chcemy przepłacać, laptopy poleasingowe mogą być strzałem w dziesiątkę. Za niewielkie pieniądze możemy dostać pełnowartościowy sprzęt często noszący tylko niewielkie ślady zużycia. Laptop poleasingowy to dobry pomysł na komputer dla ucznia, czy też studenta. Kupno takiego sprzętu sprawdzi się też w sytuacji, gdy musimy dużo podróżować z komputerem, a nie chcemy przewozić i narażać na uszkodzenia laptopa, którego już posiadamy. Równie ciekawie przedstawia się oferta laptopów powystawowych – jeżeli cierpliwie poszukamy, nabędziemy sprzęt niemalże nowy w niewygórowanej cenie.